Гісторыя

Гарадская бібліятэка (філіял № 1 ЦБС)

1f
Адлік працоўнай біяграфіі бібліятэкі пачынаецца з 1947 года, менавіта з гэтага  часу  ў гарадскім архіве ёсць дакументы, якія датычацца яе дзейнасці. Часта мянялася прапіска ўстановы. Раней размяшчалася ў будынку сённяшняга краязнаўчага музея, у 2-х драўляных пабудовах па вул. Крупскай 1, 3. З 2005 года, зліўшыся з прафсаюзнай бібліятэкай вытворчага баваўнянага аб’яднання, месціцца ў Палацы культуры «Текстильщик». Сярод бібліятэк горада ГБ (Ф. № 1) мае аўтарытэт трымальніцы найбагацейшага фонда выданняў па ўсіх галінах ведаў, мастацкай літаратуры. На працягу двух апошніх дзесяцігоддзяў за кошт сродкаў ад аказання насельніцтву платных паслуг яе фонд актыўна камплектаваўся навейшымі вучэбнымі дапаможнікамі, многія з якіх з’яўляюцца адзінымі экзэмплярамі ў ЦБС.

Бібліятэчны фонд складае больш за 100 тысяч экзэмпляраў кніг, перыядычных выданняў, выяўленчых матэрыялаў, электронных носьбітаў інфармацыі.

Штогод абслугоўваецца больш за 4500 чытачоў, ім выдаецца 86 000 дакументаў.

Літаратурна-музычная гасцёўня “Даўнія сябры” аб’ядноўвае аматараў чытання, кнігі, інтэлектуальнага баўлення вольнага часу. Усе ўдзельнікі клуба – людзі пажылога ўзросту. Для іх сустрэчы ў бібліятэцы гэта прыемныя хвіліны ўзаемаадносін, карысныя парады і цікавая інфармацыя, якую рыхтуюць бібліятэкары. Тут яны маюць магчымасць выказаць свае думкі, падзяліцца сваімі ведамі і вопытам.

У 2011 годзе ў чытальнай зале бібліятэкі пачала дзейнічаць тэрыторыя дзіцячага чытання “Как хорошо уметь читать”, якая дазваляе абслугоўваць дзяцей малодшага школьнага ўзросту. Тут сфарміраваны фонд дзіцячай літаратуры, які актыўна папаўняецца папулярнай перыёдыкай для маленькіх чытачоў.